25 maja 2019. imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
  × strona główna
  

Urząd Gminy i Miasta
Izbica Kujawska
tel. +48 54 286-50-09
ugim-izbicakuj@wp.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Zabytki
Kościół parafialny pw. św. Stanisława BM w Modzerowie.

Parafię w Modzerowie utworzono w 1591 r. (wcześniej wystawiono tam drewniany kościół). W XVII w. dostawiono do kościoła murowaną zakrystię. Drewniana świątynia była wielokrotnie remontowana. Obiekt podniesiony z ruin przez właściciela dóbr izbickich, Kacpra Skarbka (1796 r.). Wewnątrz: ołtarz główny, chrzcielnica, ambona (XVII-wieczne).

Kościół pw. Św. Floriana na „Pustyni” obok Izbicy Kujawskiej

Drewniany kościół, fundowany w miejscu kultu pogańskiego. W XVIII w. zamieszkiwali tam pustelnicy. Obiekt podniesiony z ruin przez właściciela dóbr izbickich, Ksawerego Zboińskiego (1816 r.) Restaurowano go w latach powojennych. W świątyni:  obrazy i rzeźby z XVIII w.

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej.

Parafia w Izbicy Kujawskiej powstała w pierwszej połowie XII w. Kościół, z początku drewniany, miał za swoich patronów św. Floriana i Mateusza. Kościół murowany w stylu gotyckim powstał około połowy XV w. (dodano wezwanie Wniebowzięcia NMP). Gotycka świątynia była wielokrotnie palona i odbudowywana. Na początku XX w. powiększono ją o kruchtę, zakrystię, dzwonnicę  i kaplicę (ostatni generalny remont: lata 1980-1986). W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Izbickiej zwany „Coronatą”.

Kościół parafialny pw. św. Małgorzaty PM w Błennie.

Parafia w Błennie powstała w XIV w. Przez wiele stuleci istniał w Błennie kościół drewniany(po zniszczeniach wielokrotnie odbudowywany). Obecny, murowany z dwukondygnacyjną wieżą wybudowano w latach 1861-1877. W świątyni m.in.: chrzcielnica i rzeźby świętych (XVIII-wieczne).

Kościół ewangelicki w Izbicy Kujawskiej.

Świątynia murowana, w stylu neogotyckim z lat 1907-1909.  W 1906 roku wbudowano kamień węgielny pod budowę kościoła. W 1909 r. odbyła się uroczystość wyświęcenia i oddania świątyni do użytku. Obiekt mierzył 77 stóp długości, 35 stóp szerokości (wieża kościelna 110 stóp wysokości). W latach świetności  posiadał w wyposażeniu: ołtarz, obraz ołtarzowy (kopia obrazu Biermannsa "Wniebowstąpienie Chrystusa - Himmelfahrt Christi"), ambonę, ławki kościelne, gotycką chrzcielnicę.  W 1910 r. Izbica stała się filiałem. Kościół pełnił swe funkcje do początku lat 70-tych XX w. Obecnie obiekt jest własnością prywatną.

Synagoga w Izbicy Kujawskiej

Świątynia powstała w miejscu obiektu drewnianego, który w 1847 r. znajdował się w złym stanie technicznym. Budowę murowanej synagogi rozpoczęto w 1880 r. Została oddana do użytku w 1888 r., choć prace wykończeniowe trwały do 1895 r. Wzniesiono ją w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta, z absydialnym aneksem i prostokątną przybudówką, stanowiącą przedsionek. Po wojnie obiekt wykorzystywany był na sklep i magazyn meblowy. Obecnie obiekt  stanowi  własność prywatną.

Dwór w Izbicy-Zagrodnicy

Dawny dwór szlachecki, wielokrotnie przebudowany. Od połowy XVIII w. był siedzibą dziedziców izbickich. W nim, według legendy, zamieszkiwała przez kilka lat Tekla Justyna z Krzyżanowskich, późniejsza matka Fryderyka Chopina. Czasy świetności przypominają: jedna z bram wjazdowych z XIX w. i pozostałości okazałego parku. W 1929 roku dziedziczka Zdzisława Maria Aniela Wodzińska przekazała dwór wraz z częścią majątku Stowarzyszeniu Charystów Diecezji Włocławskiej, a ci w 1935 r. przekazali nieruchomość Zgromadzeniu Orionistów. Obecnie, księża orioniści prowadzą w nim Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych.

Dwór w Mchówku (XIX w.)

Dawna własność Zaborowskich. W wojnie obronnej 1939 r., znajdował się w nim sztab Armii  Poznań. Generał Tadeusz Kutrzeba ustalał w jego murach strategię działań nad Bzurą.

Dwór w Szczkowie

Wybudowany w 1929 r. Obecnie: filia Szkoły Podstawowej w Szczkowie.

Pytania do Burmistrza Odpowiedzi Burmistrza
 
SONDA
zobacz wyniki

<<   Maj   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA